Pilies g. 17, Šeduva

Telefonas: +370 422 68230  

El.p.: rastine@seduva.radviliskis.lm.lt

Rugsėjo 22 dieną abiturientai kartu su mokytojomis Jolanta Sabutiene ir Egle Ivoškevičiene lankėsi Kaune. Mokiniai turėjo galimybę prisiliesti prie Lietuvos istorijos: vaikščioti tais pačiais keliais, lipti tais pačiais laiptais, klaidžioti po požemius, varstyti šiandien jau surūdijusias duris kaip ir kažkada čia gyvenę, valdę Lietuvą, kūrę jos istoriją ar kalėję žmonės.

Ekskursija prasidėjo Kauno IX forto muziejuje. Mokiniai Okupacijų ekspozicijoje, susipažino su sovietų ir nacių okupacijų vykdytais nusikaltimais Lietuvoje. Vėliau jau kitame pastate gidas papasakojo apie IX fortą, supažindino su gynybinių įtvirtinimų struktūra. Visi kartu apsilankėme autentiškose erdvėse, susipažinome su  skirtingus laikotarpius pristatančiomis ekspozicijomis. Sužinojome apie tarpukario Lietuvoje veikusį sunkiųjų darbų kalėjimą, apie 1941-1944 m. vykdytas masines žudynes IX forte ir Lietuvoje, išgirdome Kauno geto istoriją bei jo gyventojų likimus, klausėmės apie lietuvius žydų gelbėtojus, apie masinį užsienio valstybių piliečių žydų naikinimą. Priminta istorija ir autentiška aplinka kėlė šiurpą, o pasivaikščiojimas požemiuose paliko neišdildomą įspūdį.

Vėliau nuvykome į Istorinę Lietuvos Respublikos Prezidentūrą, kur prisiminėme Lietuvos valstybingumo istoriją. Gidas apžvelgė istorinį kontekstą ir aplinkybes, kurios lėmė, kad Kaunas tapo laikinąja sostine, o gubernatoriaus rūmai – Prezidento rūmais. Mokiniai sužinojo, kas buvo šiame pastate prieš ir po Pirmosios Lietuvos Respublikos (1918 –1940), kuomet čia gyveno ir dirbo Prezidentai. Taip pat aplankė Adjutanto kambarį, Audiencijų salę, Prezidento darbo kabinetą, Paskutiniojo Posėdžio kambarį, Prezidento ir jo šeimos gyvenamąsias patalpas. Išgirdo istorijų apie Pirmosios Lietuvos Respublikos Prezidentų šeimas. Sužinojo apie to meto politines ir kultūrines tradicijas. Taip pat  turėjo unikalią galimybę pamatyti Vytauto Didžiojo paveikslą, originalius sveikinimus ir dovanas, įteiktas Prezidentui Antanui Smetonai jubiliejaus proga. Išvydo Vilniaus pasą, aukščiausius valstybės apdovanojimus. Stebėjo archyvinius unikalius vaizdo kadrus iš 1925, 1928 ir 1930 metų valstybės švenčių.

Dalinkitės: