Pilies g. 17, Šeduva

Telefonas: +370 422 68230  

El.p.: rastine@seduva.radviliskis.lm.lt

Kovo 19-24 dienomis Šeduvos gimnazijos IIb klasės mokiniai Patricija Butvilaitė, Emilija Čapaitytė, Skaidra Pšalgauskaitė, Joris Kiela, Jovaras Meškauskas, Laurynas Petrauskas kartu su mokytojomis Salomėja Krenciene ir Vilma Sprudzaniene dalyvavo „Nordplus Junior“ projekte ,,Ekologiniai dalykai“. Anksčiau šis projektas vyko Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Šį kartą buvo aplankyta tolimoji Suomija.

Kovo 19 diena – keliavimo diena. Nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro, keisdami transporto priemones vieną po kitos, lietuvaičiai atkeliavo į savo gyvenamąją vietą Raahe mieste.

Pirmadienio rytą visi ėjo pasivaikščioti po šio miestelio senamiestį, susipažinti su istorija, unikalia architektūra bei išgirsti istorijų apie vaiduoklius ir jų išdaigas šiose apylinkėse. Po pasivaikščiojimo snieguotomis gatvėmis buvo aplankyta „Mediakeskus Lybecker“ mokykla. Šioje profesinėje mokykloje jaunuoliai susipažino su grafinio dizaino, dailės, fotografijos, didžėjavimo, kompiuterinių žaidimų kūrimo profesijomis. Taip pat kiekvienas galėjo pasigaminti ekologiško popieriaus iš panaudotos tekstilės. Likusią dienos dalį buvo galima savarankiškai tyrinėti Raahe, o vakare visi kartu keliavo ragauti restorane kiniškų patiekalų. Saulei nusileidus, vaikščiojome ant užšalusios Baltijos jūros ir laukėme: gal pasirodys Šiaurės pašvaistė. Deja, nepasirodė, bet ją matėme ,,Mokslo centre”.

Antradienį buvo aplankytas Oulu miestas. Kadangi projektas yra susijęs ekologinėmis problemomis, svarbus lankymo objektas buvo rūšiavimo centras. Autobusu apkeliavome visą šio centro plotą, pamatėme, kas atsitinka su šiukšlėmis po to, kai jas išmeta. Nustebino tai, kad šio centro darbuotojai sukūrė parduotuvę, kurioje atsiduria kažkieno išmesti daiktai, galimi prikelti antram gyvenimui. O kitas aplankytas objektas buvo Tietomaa pažintinis centras. Čia buvo galima susipažinti su Suomijos gyvūnais, augalija, gamtiniais reiškiniais bei pamatyti visą Oulu miesto panoramą. Po  to visi grįžome į Raahe.

Trečiadienis prasidėjo rytiniu pasivaikščiojimu iki kitos mokyklos dalies. Šioje mokykloje mokiniai gali mokytis virėjo, statybininko, inžinieriaus, automechaniko profesijos. Susipažinę su visomis profesijomis, projekto dalyviai klausėsi paskaitos apie plieno gamybą Raahe gamykloje. Vėliau visi keliavo į senąjį miesto muziejų. Šiame muziejuje yra saugomas seniausias povandeninis kostiumas. Aplankytas ir kitas muziejus, parodantis Raahe miesto žmonių gyvenimą praeityje. Diena baigėsi lietuvių mokinių grupės boulingo varžybomis kartu su naujai sutiktais draugais Suomijoje.

Paskutinę projekto dieną dalyviai lankėsi Ruukki, kur susipažino su trečiąja profesinės mokyklos dalimi Ruukin Maaseutuopisto. Čia viskas labiau susiję su žemės ūkiu, gyvulininkyste, žirgininkyste ir t.t. Kiekvienas turėjo galimybę pajodinėti  arkliais. Mūsų mokiniai išmėgino ir linksmąsias rogutes. Vakare, po dienos, praleistos braidžiojant sniege, visi susirinko sušilti į diskoteką. Po to Lietuva, Latvija, Estija ir Suomija padėkojo viena kitai už visus apsilankymus ir apsikeitė dovanomis bei padėkos žodžiais. Vakare visi tvarkėsi, dėjosi daiktus, atsisveikino su Suomijoje sutiktais draugais.

Šis projektas suteikia galimybę ne tik susipažinti su kitos šalies gyvenimu, bet ir su jos žmonėmis. Kiekvienas šiame projekte išmoko naujų pamokų ne tik mokyklai, bet ir gyvenimui. Dėkojame Suomijos mokytojams ir mokyklos bendruomenei už praturtinančią kelionę.

Patricija Butvilaitė, IIb klasė

Dalinkitės: